Obec bola založená po vzniku v roku 1922 slovenskými prisťahovalcami z oblasti Tatier a Oravy z Poľskej časti. Prišli sem hospodáriť na rozparcelovaný bývalý veľkostatok Coburgovcov./ Ferdinand Maximilián Karol Leopold Mária Coburg. Jednoduchšie, Ferdinand Bulharský. Cár, ktorý sa na Slovensku ocitol v exile. / Do dnešnej Orávky v roku 1922 prišlo 326 ľudí, čo predstavovalo 64 slovenských rodín, ktorí by v dôsledku podpísania Trianónskej zmluvy v roku 1920 sa stali obyvateľmi Poľska. Pokiaľ chceli po vytvorení hraníc Československa po 1. svetovej vojne predkovia terajších obyvateľov Orávky, gorali z oblasti južného Poľska a Oravy žiť na Slovensku museli sa presťahovať. Bolo im poskytnuté územie na juhu Slovenska, ktoré sa vytvorilo z časti katastrálnych území Rimavská Seč a Cakov, okolo Coburgovského kaštieľa a coburgovských statkov.
Do časti s názvom Čobánka, oblasť vytvorená z katastrálneho územia Rimavská Seč sa prisťahovali rodiny a to: Jurčákovci, Kudjovci, Režutkovci, Cisárykovci, Zosiakovci, Oravcovci, Adamčíkovci, Vojtušákovci, Pastvovci a Mouchovi.
Do časti Kacagó tvorenej z časti katastra Rimavská Seč a Cakov sa prisťahovali rodiny a to: Marmulákovci, Bialoňovci, Jurčákovci, Klapišovci, Kubackovci, Jablonský, Privarovci, Vykydalovci, Machajovci, Vyrvovci, Moňákovci, Baneckovci, Podzimekovci, Oškvarekovci, Bolčárovci, Rapčaniakovci.
Náslendne počas nasledujúcich rokov sa prisťahovali rodiny a to: Bieľovci, Brenkusovci, Chovancovci, Janoviakovci, Jablonský, Kovalčíkovci, Kudjovci, Lachovci, Piecušiakovci, Rezutkovci, Moňákovci, Vontorčíkovci , Lipničanovci, Michalicovci, Zemančíkovci, Adamčíkovci, Vyrvovci, Lašákovci, Bialoňovci, Lipničanovci .
Treba pritom poznamenať, že pre týchto Oravcov bol nový začiatok veľmi ťažký. Doma nemohli predať svoje majetky a museli sa zadĺžiť keď si chceli kúpiť nové majetky. Okrem toho svoje hospodárstvo zakladali v čase hospodárskej krízy a taktiež pôda, ktorú kúpili sa značne líšila od horno - oravskej pôdy a taktiež plodiny pestované boli úplne inakšie, náradie na obrábanie sa líšilo od ich náradia. Boli ďaleko od domova a v úvode mnohí museli bývať v hospodárskych budovách. Boli stavané tzv. legionárske domy. Kým sa stačili aklimatizovať po Mníchove 1938 a Viedenskej arbitráži uvedené územie pripadlo Maďarsku. Obyvatelia prišli o svoj majetok a museli sa násilne vysťahovať na územie Slovenska. Po skončení II. svetovej vojny sa obyvatelia vrátili domov a museli začať odznova. Občania postavili dedinu opätovne a začali obrábať pôdu a stavať si nové obydlia. 28.12.1957 bol skolaudovaný nový Kultúrny dom spojený s obecným úradom. Tento v 60. rokov bol dostavaný o ďaľšie priestory. V Uvedenej budove boli aj kancelárie novozaloženého poľnohospodárskeho družstva , ktoré prešlo rôznymi premenami až po akciovú spoločnosť, ktorá začiatkom 21. storočia zaniklo. Následne na pôde začali pracovať súkromníci, ktorí sa vykryštalizovali do súčastného stavu. Kultúrny dom prešiel veľkou rekonštrukciou v roku 2012 .
Dominantou obce sa stal nový Rímsko - katolický kostol Sedembolesnej Panny Márie, ktorý bol postavený v rokoch 1993 – 1995, a strecha vymenená v roku 2013.